Hrvatski sindikat hitne medicine i Hrvatska udruga djelatnika hitne medicinske pomoći u Vinkovcima su organizirali medijsku konferenciju na kojoj su aktualizirali probleme s kojima se sustavno u radu susreću djelatnici Hitne medicinske pomoći. Nagalasak je između ostaloga stavljen i na “slučaj Zaprešić”.
Tzv. slučaj Zaprešić odnosno prerana smrt mladog Mattea Ružića osim što je potresla cijelu zemlju, samo je dodala ulje na vatru kada je riječ o organizaciji Hitne medicinske službe u Hrvatskoj.
Nužnu reorganizaciju hitne medicinske službe – temu koja se još od početka 2000.-ih gura pod tepih, ovaj nesretan slučaj ponovno stavlja u prvi plan. Ne treba “izmišljati toplu vodu” nego samo prepisati primjere dobre prakse iz drugih uređenih sustava – poručili su iz Hrvatskog sindikata hitne medicine i Hrvatske udruga djelatnika hitne medicinske pomoći.
U spašavanju ljudskih života velika je i uloga vozača. U Hrvatskoj, navedeno je medijskoj konferenciji, i po tom pitanju – apsurd! Nije jasno, istaknuto je, kome pripadaju djelatnici sanitetskog prijevoza. Stavljeni su, kažu, pred zid. Moraju raditi i hitni prijevoz iako nisu hitna pomoć i pod rotacijama voziti, a po zakonu to ne smiju – istaknuli su. K tomu, kažu, rade za plaće znatno nižeg koeficijenta nego primjerice vozači koji pripadaju Zavodima za hitnu medicinu. Iznimno su nezadovoljni i činjenicom da nisu ravnopravni sa svim kolegama u drugim krajevima Hrvatske, primjerice onima u Istri ili Zagrebu.
Da ih se mora ozbiljno shvatiti poručili su ovom prigodom iz Hrvatskog sindikata hitne medicine i Hrvatske udruga djelatnika hitne medicinske pomoći. “Zastupamo onaj prijedlog koji je kod ministra u ladicama i da je tamo navedeno da je sanitetski prijevoz bude pri hitnoj medicinskoj pomoći da bude organizirano na način da bude i prijevoz i hitna pomoć” – rekao je Danijel Šota, predsjednik Hrvatskog sindikata hitne medicine
O navedenom, a tek dio je to aktualne problematike, govora će biti i na Kongresu Hitne medicine koji će se u listopadu održati u Vinkovcima.