Na današnji dan prije 31 godinu, po načelu ‘svi za sve“ u Nemetinu je razmijenjeno 714 hrvatskih logoraša, branitelja, žena i civila koji su bili zatočeni u srpskim koncentracijskim logorima, a 14. kolovoza 1992. ponovno su pušteni na slobodu.
Zdravko Komšić, predsjednik Hrvatskoga društva logoraša srpskih koncentracijskih logora ovom prilikom je rekao kako su logoraši tada prvi put stupili na tlo slobodne Hrvatske te taj dan slave kao svoj drugi rođendan.
Prema službenim podacima kroz više od 60 srpskih logora u Domovinskom ratu prošlo je 7.666 hrvatskih branitelja i civila.
Obilježavanju su nazočili vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić i zamjenik Franjo Orešković te zamjenik osječko-baranjskoga župana Mato Lukić.
Foto: Vukovarsko-srijemska županija