Afrička svinjska kuga i dalje izaziva velike probleme na istoku Hrvatske. Nakon što su u Osječkim naseljima Bijelo Brdo, Lug i Mece potvrđeni novi slučajevi zaraze, u Vinkovcima je održana izvanredna sjednica Stožera civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije.
Novi slučajevi afričke svinjske kuge, potvrđeni 23. rujna na objektima u Bijelom Brdu, Mece i Lugu, ponovno su alarmirali nadležne. Od istog dana na snazi su nove, proširene zone ograničenja, uz pojačani nadzor svih objekata s domaćim svinjama. Iako trenutačno nema potvrđenih slučajeva unutar županije, nadležni upozoravaju da je virus “pred vratima”. Uz predstavnike lokalnih vlasti, sjednici su nazočili i resorni ministar te članovi kriznih službi. Razmatrane su nove mjere kontrole, kao i problem kršenja biosigurnosnih protokola.
„Vukovarsko-srijemska županija u ovom trenutku nema takvih problema kao susjedna županija ali susjedi su ovdje, virus je vrlo migratoran, vrlo lako pređe i na druge prostore i zbog toga smo sazvali sve predstavnike jedinica lokalne samouprave kako načelnike stožera tako i čelnike upoznali ih s problematikom.”, istaknuo je načelnik županijskog stožera i zamjenik vukovarsko-srijemskog župana, Darko Dimić.
I dok eutanazija gotovo deset tisuća svinja na farmi Sokolovac ulazi u završnu fazu, u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji i dalje su na snazi najstrože biosigurnosne mjere. Ministarstvo apelira na strogo pridržavanje svih zakonskih odredbi.
„Kada je jedna svinja na farmi zaražena jedini način protiv u borbi protiv ove epidemije je prema preporuka cijele Zdravstvene zajednice je eutanazije te farme i tako se jedino možemo boriti s ovom bolesti.”, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, David Vlajčić.

Na sjednici je najavljeno da započinje izvanredna revizija svih gospodarstava i biosigurnosnih mjera. Cilj je otkriti nepravilnosti koje su se, prema riječima nadležnih, događale posljednjih tjedana – od kršenja mjera do ilegalne trgovine svinjama. Na terenu je već angažiran Državni inspektorat.
Razgovaralo se i o potrebi pojačanog odstrela divljih svinja, koje se smatraju jednim od glavnih vektora prijenosa afričke svinjske kuge. Stručnjaci upozoravaju da je njihova populacija u porastu, a nekontrolirano kretanje dodatno ugrožava domaća gospodarstva. Stožer je najavio jaču suradnju s lovcima i donošenje operativnog plana odstrela u najrizičnijim područjima. Cilj je smanjiti brojnost populacije i spriječiti daljnje širenje virusa.
Nepridržavanje mjera, ali i ilegalna trgovina svinjama, ne ostaju bez sankcija. Za to su predviđene novčane kazne od 600 do čak 13 tisuća eura. Ministar je ponovno pozvao građane da prijave svaki oblik ilegalnog držanja ili trgovine svinjama. Dodatna ograničenja uvedena su i za boravak u prirodi.
Nakon sjednice u Vinkovcima, ista se tema seli u Osijek gdje će biti održan nastavak sastanka s predstavnicima susjednih županija. Svi se slažu – bez suradnje i odgovornosti, afrička svinjska kuga i dalje će predstavljati ozbiljnu prijetnju domaćoj svinjogojskoj proizvodnji.





